Zobacz krótki film o wyszukiwarce

Opis projektu

Opieka paliatywna w Polsce

Wyszukiwarka powstała we współpracy Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Wspólne wyzwania PTMR i PTMP to:

  • upowszechnianie najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie medycyny rodzinnej i paliatywnej,
  • umożliwianie swobodnej wymiany doświadczeń i informacji pomiędzy specjalistami,
  • służenie jako płaszczyzna współpracy specjalistów z różnych dyscyplin medycznych, zwłaszcza specjalistów medycyny rodzinnej oraz medycyny paliatywnej,
  • inspirowanie lekarzy do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
  • opiniowanie aktów prawnych dotyczących systemu ochrony zdrowia i kształcenia kadr medycznych,
  • udział w dyskusjach nad rozwojem systemu ochrony zdrowia w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny rodzinnej oraz paliatywnej.
Opieka paliatywna w Polsce

„Zwiększająca się liczba oraz wydłużenie czasu przeżycia chorych na nowotwory skutkuje zwiększeniem liczby osób kierowanych do opieki paliatywnej. W coraz większym stopniu opieką paliatywną obejmowani są również pacjenci z innymi przewlekłymi nieuleczalnymi chorobami.”



Wyszukiwarka Opieki Paliatywnej

Podstawą dla realizacji projektu jest badanie, w którym udział wzięło 755 lekarzy POZ i 102 lekarzy medycyny paliatywnej. Według dostępnych raportów, średnio na 1000 mieszkańców Polski przypadało 1,17 lekarzy POZ w 2018 roku. Według raportu NIL na 100 tys. populacji przypada tylko 1,09 lekarzy medycyny paliatywnej. W 2018 r. usługi z zakresu opieki paliatywno-hospicyjnej świadczyło nieco ponad 550 podmiotów medycznych.

Głównym celem realizacji projektu wyszukiwarki opieki paliatywnej jest poprawa dostępu do informacji dla lekarzy medycyny rodzinnej, ich pacjentów oraz bliskich chorych, co ma przełożyć się na skuteczniejszą komunikację i lepszą jakość opieki nad pacjentami.

Opieka paliatywna w Polsce

Ma to szczególne znaczenie w kontekście danych o rosnącej licznie chorych kierowanych do tej formy opieki:

„Na podstawie danych z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zebranych z jednostek opieki paliatywnej, w 2018 opieką paliatywną w Polsce objęto łącznie 94,9 tys. pacjentów, w tym 61 tys. domową, 35,9 tys. stacjonarną i 16,7 tys. ambulatoryjną."

Jest niezwykle istotne aby chorzy ci trafili w odpowiednie miejsca, optymalnie by opieka mogła być świadczona najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Zadania wyszukiwarki:
  • odnajdywanie najbliższych jednostek opieki paliatywnej po nazwie miejscowości, kodzie pocztowym lub geolokalizacji,
  • odnajdywanie pobliskich (alternatywnych) placówek, np. w odległości do 50 km od miejsca zamieszkania pacjenta,
  • pokazywanie kompletnych danych kontaktowych.

Dodatkowo, wyszukiwarka dostarcza dane konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny paliatywnej oraz przydatne materiały informacyjne dla lekarzy medycy rodzinnej, pacjentów i ich bliskich (przede wszystkim zasady kierowania i przyjmowania do opieki paliatywnej).

Liczba zachorowań na nowotwory i inne nieuleczalne choroby wzrasta. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce po chorobach układu krążenia. Jednocześnie stanowią najczęstszą przyczynę kierowania pacjenta do opieki paliatywnej. Zarówno PTMR jak i PTMP podejmują wspólne wysiłki zmierzające do usprawnienia zarówno kierowania pacjentów do opieki paliatywnej, optymalnego doboru formy opieki (w domu lub stacjonarna), jak i edukują w zakresie zasad sprawowania opieki paliatywnej (kładąc nacisk zwłaszcza na edukację lekarzy rodzinnych).